Jezdecké stezky

Jezdecký klub Mušketýr Ostrava má sídlo ve Vlčkové ulici ve Slezké Ostravě. Krásný výhled na celé okolí i blízké Beskydy se naskýtá z haldy Ema (nejvyššího bodu Ostravy).

Jezdecky méně zdatní turisté mohou poznat okolí Ostravy v sedle na 2 až 3 hodinových výletech (do Heřmanic, Radvanic, přebrodit řeku Ostravici - výletech do Moravské Ostravy).

Pro zdatnější jezdecké turisty je zmapovaná cesta do Beskyd. Trasa je 20 až 25 km dlouhá, neznačená, je proto nutno jí absolvovat s průvodcem.

Pokud bude výchozím bodem Slezskoostravský hrad trasa po pravém břehu Ostravice, Odry vede přes Bohumín, Chalupky, dále podél cyklotrasy a levém břehu Olše až do Petrovice u Karviné až na Polskou hranici. Trasa je dlouhá asi 42 km.

 Od Slezskoostravského hradu dle mapy na informačních tabulích se dostaneme na stanici SK Mušketýr na Vlčkové ulici

Opačným směrem od Slezskoostravského hradu po pravém břehu Ostravice se dostaneme k Vratimovskému mostu, kde buď přejdeme most, nebo přebrodíme řeku. Pokračujeme dále do Krmelína, tam si dopřejeme odpočinek ve stáji pana Tyšera.  Doporučujeme se s ním předem domluvit telefonicky na č. (+420) 604201974.

V minulosti na slezké straně řeky Ostravice vedla obchodní cesta, jež se v Brušperku napojovala na významnou stezku spojující Prahu s Olomoucí a Krakowem. Městečko Brušperk nabízí řadu historických zajímavostí a také se říká, že jeho náměstím prochází zemská osa.

Druhá etapa cesty vede z Krmelína směrem na Kateřinice, Hájov, projdeme pod viaduktem pod silnicí směr Větřkovice, kde se nachází vodní nádrž. Pod hrází vodní nádrže je úvaziště a možnost občerstvení.

V blízkosti lze vystoupat na kopec Hůrka, který nám skrývá krásný výhled na okolí obcí Hukvaldy, Kopřivnice a Příbor. Dále jedeme směr Sklenkov, kde můžeme ukončit etapu. Ujeli jsme cca 35 km. Ve Sklenkově lze ustájit koně, přenocování je možné v turistické ubytovně.

Sousední Hukvaldy a Kopřivnice stojí i za celodenní pauzu s prohlídkou. Hrad Hukvaldy byl mnohokrát obléhán vojsky, ale nikdy prý nebyl dobyt. Okolo hradu se nachází obrovská obora plná daňků a muflonů.

Obec Hukvaldy je známá díky osobě hudebního skladatele Leoše Janáčka, k památkám patří zámecká kaple, v podzámčí barokní sochy ...

Třetí etapa vede ze Sklenkova přes obec Mniší, dále údolím říčky Lubiny podél Tichovské hůrky přes obec Tichov. Janíčkův vrch necháme po pravé ruce a dostaneme se na Jízdárnu Slovanu Frenštát. Zde je možno ustájit koně v boxech. Příjemné prostředí zdejší jízdarny nabízí ubytování, klubovnu, občerstvení. Ujeli jsme asi 15 km. Frenštát je výchozím turistickým místem pro výstup na různé hory Beskyd, na Pustevny k lanovce a dále na Radhošť (1129 m.n.m.) na Kyčeru, Malý a Velký Javorník, na Horečky, k lyžařským můstkům. V městě samém je starobylé náměstí, kemp moderní aquapark.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm můžete zavítat na jízdárnu. Dohodnout zastávku si můžete na tel. č. 603733154

Čtvrtá etapa nás vede zpět buď přes Mniší nebo směrem na Kozlovice a po žluté přes Tichou, Měrkovice, Bačův kopec, Kubánkov. Při cestě přes přes sedlo míjíme Babí horu, tento úsek jedeme po Palkovických hůrkách až na Hůrky II, kde je možnost občerstvení a k dispozici úvaziště.

Dále pokračujeme přes Fryčovice, u motorestu přecházíme silnici I. třídy. Po polních a lesních cestách jedeme směr Staříč, přecházíme cestu na rozcestí mezi Staříčem a Fryčovicemi, Brušperk zanecháme po levé ruce a jedeme do Krmelína zpět na jízdárnu pana Tyšera.

Trasa z Frenštatu přes Palkovské hůlky do Krmelína je cca 45 km dlouhá, většinou po neznačených stezkách, je nutno mít s sebou průvodce znalého krajiny.