DOTACE Z MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

25.11.2021

V letošním roce jsme získali z Moravskoslezského kraje dotaci z oblasti cestovního ruchu, abychom mohli zvelebit náš areál a vybudovat turistickou stanici SK Mušketýr, která se nachází mezi ZOO Ostrava a Slezskoostravským hradem pod haldou Ema.

Díky této dotaci jsme mohli pro veřejnost - pěší, cykloturisty i agroturisty vybudovat stanici, kde si mohou odpočinou, občerstvit se, prohlédnout si náš areál a blízké okolí s průvodcem, který jim povypráví historii tohoto místa, o koních v dřívějších dobách i v současnosti, mohou se dozvědět o práci kovářů ve starších časech i jak pracují dnes a mnoho dalšího, kdy pořádáme besedy se zajímavými hosty a na různá témata, která děti zajímají.

Pomocí dotace jsme vybudovali mini ZOO, ve kterém mohou návštěvníci vidět zatím poníky, kozy, pávy útěkáře, slepičky i kočičky. Do budoucna chceme náš malý zvěřinec rozšířit o další drobná zvířátka. Schválně, kdo si všimne, že tam někdo přibylo a dá nám o tom zprávu, třeba fotku na fb SK Mušketýr. Rádi ho potom provedeme u nás.

Polní kovárna je pro děti velmi zajímavá, hlavně když je na ranči pan kovář. Rozdělá výheň. V ní rozžhaví podkovu, pak ji na kovadlině upraví do potřebného tvaru a pak přiloží ke kopytu a nechá vypálit koni do rohoviny. Poté se podkova schladí ve studené vodě, popřípadě doupraví kopyto, podkova se nabije. 

V dnešní době jsou i umělečtí kováři, kteří dělají natradiční kovářské výrobky z podkov nebo ocele - ploty, brány, věšáky a mnoho dalšího.

V deštivém počasí nebo při tajícím sněhu se již návštěvníci nemusí obávavat bláta při vstupu a v areálu Jízdárny ve Slezské Ostravě, neboť jsme upravili komunikace. Auta již mají kde parkovat, když rodiče čekají na své děti po exkurzi, besedě nebo když byli na výletě, a konečná stanice je u nás na ranči.

Když přijedou děti na kolech nebo na svých koních z projížďky, mohou si koně uvázat u nového úvaziště s přírodní zpevněnou plochou. Koníci dostanou napít a trošku sena, aby na další cestu měli energii. A děti se mohou v případě již vyčerpaných zásob koupit něco menšího na posilnění a občerstvení.

A aby byla cesta k nám na ranč jednodušší a nikdo nezabloudil, umístili jsme po trase z Bohumína do Vratimova 4 informační tabule, kde se jezdci dozví nejen kudy trasa vede, ale i něco málo o nás a naší stanici a jak se až k nám dostanou.

Ještě jednou bychom chtěli zástupcům Moravskoslezského kraje moc poděkovat za spolufinancování tohoto projektu, protože sami bychom to nezvládli. Nemohli bychom našim návštěvníkům nejen z Ostravska, ale vlastně z celé ČR dopřát u nás klidné posezení a krásný zážitek. 

Budeme se těšit, že i ti, kteří nám pomohli, se k nám jednou rozhodnou přijít, posedět, pobesedovat a zavzpomínat na staré časy, a možná některý z nich najde odvahu si vyjet na projížďku na koni. Srdečně Vás zveme